Kluby sportowe

Kluby sportowe

Stale pojawiajace się doniesienia medialne oraz dane z badań, w tym m.in. raportu “Child abuse in sport. European statistics”, pokazują, że aż 35% osób uprawiających sport w dzieciństwie doświadczyło różnych form przemocy seksualnej, 44% przemocy fizycznej, natomiast aż 75% poniżania przez trenerów¹. Mając na uwadze, że tysiące dzieci trenują różne dyscypliny sportu, konieczne jest wzmocnienie ochrony ich bezpieczeństwa. 

 

Wprowadzenie standardów ochrony dzieci przez wszystkie podmioty sportowe pracujące z dziećmi powinno obejmować w wersji minimum:

  1. weryfikację personelu pod kątem bezpieczeństwa dzieci;
  2. opracowanie zasad bezpiecznej relacji personel-dziecko;
  3. opracowanie ścieżek interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci;
  4. przeszkolenie personelu z zakresu ochrony dzieci.

Dobrą praktyką jest również kierowanie działań informacyjnych i edukacyjnych do rodziców i dzieci na temat ich praw, ochrony swoich granic i umiejętności rozpoznawania zachowań, które są krzywdzące. Dzięki takim działaniom można zapobiegać sytuacjom, w których dziecko będzie się obawiało informować dorosłych o próbach lub zaistniałych sytuacjach krzywdzenia.

 

Wprowadzenie stosownych procedur może usprawnić system identyfikowania i eliminowania przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci w klubach sportowych, a dzieciom i ich rodzicom oraz sponsorom da pewność, że środowisko sportu jest bezpieczne dla najmłodszych.

 

W wielu krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii wprowadzono ustawowy obowiązek posiadania standardów ochrony dzieci dla wszystkich podmiotów pracujących z dziećmi. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zabiega o podobny zapis w polskim prawie, jednocześnie zachęcając różne instytucje do dobrowolnego wdrożenia standardów. 

 

¹Źródło danych procentowych: Hartill, M., Rulofs, B., Lang, M., Vertommen, T., Allroggen, M., Cirera, E., Diketmueller, R., Kampen, J., Kohl, A., Martin, M., Nanu, I., Neeten, M., Sage, D., Stativa, E. (2021). CASES: Child abuse in sport: European Statistics – Project Report. Ormskirk, UK: Edge Hill University.

 

Przekonaj się, jak wygląda realizacja standardów ochrony dzieci w praktyce, na przykładzie działalności Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookies