FAQ

FAQ

Często zadawane pytania dotyczące programu
  • Należy przeprowadzić analizę ryzyka dla poszczególnych kategorii osób. W przypadku szkoły ryzyko sytuacyjne krzywdzenia dzieci jest wysokie z uwagi na charakter kontaktów między dorosłymi a dziećmi, a także ze względu na regularność tego kontaktu i to, jak dużo czasu dzieci spędzają w szkole. W naszej opinii cały personel administracyjny i obsługi szkoły powinien zostać zweryfikowany pod kątem niekaralności, gdyż ma potencjalną sposobność nawiązania bliskich relacji z dzieckiem oraz przebywania z dzieckiem sam na sam (ryzyko wysokie). Podstawą do takiej weryfikacji będzie art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1304 z późn. zm.) Co do pielęgniarki, warto wymóg weryfikacji jej niekaralności zawrzeć w umowie z podmiotem leczniczym delegującym tę osobę – wówczas pielęgniarkę weryfikuje pracodawca, ale szkoła w umowie mu o tym „przypomina”.

  • W przypadku osób, które nie mają kontaktu z dziećmi, weryfikacja pracowników nie jest konieczna (ryzyko niskie). Rekomendujemy natomiast, aby wszyscy pracownicy podmiotu, również Ci, którzy nie mają kontaktu z dziećmi, zapoznali się z obowiązującymi w podmiocie standardami ochrony małoletnich. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby w kuchni odbywali praktyki zawodowe uczniowie – wówczas pracownicy kuchni powinni zostać zweryfikowani z uwagi na realizowane zadania edukacyjne i bezpośredni kontakt z dziećmi (ryzyko wysokie).

  • Gdy zmienia się zakres zadań pracownika w taki sposób, że zacznie on wykonywać obowiązki związane z pracą z dziećmi, to także podlega on weryfikacji.

  • Nie, nie ma takiego obowiązku. Osób mających incydentalny kontakt z dziećmi, które dodatkowo znajdują się w tym czasie pod stałą opieką nauczyciela, nie można uznać za podmioty uczestniczące w działalności oświatowej na rzecz dzieci; są to podmioty, z którymi dzieci mają zwykły kontakt w związku z uczestnictwem w życiu społecznym (ewentualnie jest to ryzyko niskie). Cel standardów to ochrona dzieci przed przemocą ze strony personelu placówki, przemocą domową i przemocą rówieśniczą. Zagrożenia „zewnętrzne” ze strony osób obcych dziecku należy niwelować poprzez kampanie społeczne, edukację dzieci, rodziców i tworzenie środowiska przyjaznego ujawnieniom krzywdzenia przez dzieci oraz dzieleniu się przez dzieci niepokojami, wątpliwościami, trudnościami, zanim do krzywdzenia dojdzie.

  • Rodzic jako „gość” placówki, który opowiada o swoim zawodzie i rodzic jadący w roli opiekuna na wycieczkę to dwie różne sytuacje. Osoba goszcząca na lekcji w związku z opowieścią o swoim zawodzie nie przebywa sam na sam z uczniami ani nie porusza się swobodnie po placówce (jeżeli ta druga zasada nie jest wprowadzona, warto ją wdrożyć i ustalić, że rodzic porusza się po placówce pod opieką nauczyciela bądź nauczyciela i dziecka lub dwóch starszych uczniów) – jest to więc ryzyko średnie. W przypadku rodzica jadącego na wycieczkę w roli opiekuna-wolontariusza sytuacja przedstawia się inaczej – ma bezpośredni kontakt z dziećmi, dodatkowo pełni funkcję wskazaną wprost w ustawie jako działalność wymagająca weryfikacji (opieka na dziećmi), ma możliwość przebywania z dzieckiem sam na sam, zatem jest to ryzyko wysokie. Rodzic w takiej roli podlega obowiązkowi weryfikacji w rejestrach, podobnie jak wolontariusz lub inny pracownik zatrudniany do tego typu działania.

  • Tak, założenie konta placówki i korzystanie z materiałów na portalu jest darmowe i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami dla placówki.

  • Konto powinna założyć osoba odpowiedzialna za weryfikację i utrzymanie spełniania standardów w placówce. Może to być np. dyrektor, psycholog, pedagog lub inna wyznaczona przez dyrektora placówki osoba, będąca pracownikiem placówki.

  • Każda placówka może mieć tylko jedno konto. Jeśli placówka posiada więcej niż jedno konto, administrator zastrzega sobie prawo do usuwania pozostałych bez podawania przyczyny.

  • Nie, rodzic nie może założyć konta placówki w portalu www.standardy.fdds.pl. O tym, kto może założyć konto placówki, przeczytasz w odpowiedzi na pytanie nr 2.

  • Nie ma ograniczeń czasowych związanych z terminem założenia konta w portalu. Jednak im szybciej nastąpi rejestracja, tym wcześniej będzie można skorzystać z oferty dostępnej dla placówek zarejestrowanych.

  • Aby założyć konto, użytkownik portalu powinien wybrać opcję Załóż Konto, widoczną w menu i dokładnie wypełnić formularz.

    Uprzejmie prosimy nie używanie CAPS LOCK, nie wypełniać formularza drukowanymi literami oraz o dokładne sprawdzenie danych placówki i poprawnej pisowni przed założeniem konta! 

  • Po kliknięciu przycisku Zaloguj, widocznego w prawym górnym rogu paska nawigacyjnego, konto jest już założone, placówka zarejestrowana w programie, a użytkownik - automatycznie zalogowany.

  • Bieżące informacje o szkoleniach znajdują się w zakładce Aktualności. Zapisy na szkolenia prowadzone są przez platformę edukacyjną www.edukacja.fdds.pl. Tam również można znaleźć informacje o szkoleniach na zamówienie. W przypadku problemów z zapisami na szkolenia i funkcjonowaniem platformy edukacyjnej prosimy o kontakt z Działem Szkoleń: szkolenia@fdds.pl.

Często zadawane pytania techniczne
  • To oznacza, że konto zostało już utworzone (być może przez inną osobę z placówki). W przypadku posiadania dostępu do e-maila wskazanego przy rejestracji placówki oraz braku informacji na temat brzmienia hasła dostępu, można skorzystać z funkcji Nie pamiętam hasła, widocznej na formularzu logowania. Na podany przy rejestracji adres e-mail wysyłana jest instrukcja ze wskazówkami, co zrobić, aby odzyskać hasło.

  • Należy skorzystać z funkcji 'Zapomniałeś hasła?', widocznej na formularzu logowania. Na podany przy rejestracji adres e-mail wysyłana jest instrukcja ze wskazówkami, co zrobić, aby odzyskać hasło.

  • Aby wygenerować dokument należy utworzyć Konto Użytkownika, po czym kliknąć w zakładkę Generator Dokumentu i uzupełnić wszystkie pola tekstowe. Po uzupełnieniu formularza należy kliknąć w przycisk Zapisz i Pobierz Dokument. Dokument zostanie automatycznie pobrany do domyślnej lokalizacji pobierania.

  • Wygenerowany dokument jest możliwy do pobrania w formacie Word co umożliwia edycję oraz zapisanie nadmienionego dokumentu.

  • Po zalogowaniu należy należy kliknąć w zakładkę Konto, wybrać Konto Użytkownika, nastepnie poprawić adres e-mail. Po wykonaniu tych czynności należy zapisać zmiany, klikając przycisk Zapisz Dane, widoczny pod formularzem.

  • Aby usunąć Konto należy skontaktować się z nami drogą emailową wskazując dane placówki do usunięcia wybrać Profil, nastepnie opcję Usuń konto. Po zatwierdzeniu decyzji użytkownik zostaje wylogowany a konto placówki usunięte.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookies