W dniu 28 lipca 2023 została przyjęta ustawa zwana potocznie „ustawą Kamila z Częstochowy”, wprowadzająca m.in. obowiązek wdrożenia standardów ochrony dzieci we wszystkich podmiotach prowadzących działalność związaną z dziećmi. W trakcie dyskusji panelowej nasze gościnie będą rozmawiać o tym, jaki paradygmat myślenia o dziecku i jego bezpieczeństwie wprowadza „Ustawa Kamila”, co się zmieni systemowo, ale również na poziomie odpowiedzialności indywidualnego pracownika i zatrudniającego go podmiotu. Czy obowiązek przyjęcia standardów ochrony dzieci utrudni życie szpitalom dziecięcym, szkołom i organizacjom pozarządowym, czy przeciwnie: doprecyzuje granice ochrony dzieci, da pracownikom większą sprawczość i pozwoli skuteczniej interweniować w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka? Zaproszone gościnie wymienią się również doświadczeniami swoich organizacji/instytucji w zakresie wdrażania standardów ochrony dzieci w praktykę i opowiedzą, jak ten proces wyglądał na poziomie mikro: z jakimi wyzwaniami się wiązał, do jakich zmian doprowadził i jakie korzyści przyniósł dzieciom, pracownikom i współpracownikom.
"Standardy Ochrony Dzieci – praktyczne rekomendacje wdrażania w instytucjach"
14.00-15.30, 24.10.2023, sala Kruczkowskiego, PKiN
Panel dyskusyjny z udziałem:
- Izabeli Marcewicz-Jendrysik, Warszawskie Centrum Opieki Medycznej "Kopernik"
- Katarzyny Zgódko, ZHP
- Katarzyny Obuchowicz, SP nr 169
- dr Anny Krawczak, FDDS
moderacja: Karolina Cyran-Juraszek, FRSO, OZRSS
20. Ogólnopolska Konferencja "Dziecko pokrzywdzone przestępstwem" odbędzie się w dniach 23-24.10.2023 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Pełen program konferencji i rejestracja: konferencja.fdds.pl.
Udział w konferencji wiąże się z koniecznością wniesieniem opłaty. Koszt udziału w konferencji wynosi 400 zł. W cenę konferencji wliczony jest udział w sesjach, poczęstunek podczas przerw kawowych oraz zaświadczenie (udostępnione po wypełnieniu ewaluacji). Cena nie zawiera lunchu (będzie możliwość jego zakupu na miejscu), kosztów dojazdu ani noclegu.