Ponad rok od wejścia w życie ustawy o ochronie małoletnich widzimy już, jak wygląda wprowadzanie standardów ochrony dzieci w praktyce i jakie wątpliwości pojawiają się w toku tego procesu. To dobry czas na podsumowania, zderzenie różnorodnych perspektyw i otwarcie nowych wątków do dyskusji na temat przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci w instytucjach.
W dniach 7–11 kwietnia zapraszamy na Tydzień Standardów Ochrony Dzieci. To już druga edycja tego wydarzenia! Teraz, bogatsi o doświadczenia ponad roku od wprowadzenia nowego prawa, rozszerzamy zakres tematyczny. Specjalistki z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wraz z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami będą wspólnie zastanawiać się m.in. nad rolą standardów w profilaktyce przemocy rówieśniczej, wsparciu dzieci z niepełnosprawnościami i trudnościami rozwojowymi, jak i ich szerszym znaczeniu w budowaniu kultury ochrony dzieci.
Spotkania będą transmitowane online, udział jest bezpłatny.Udział w części paneli dyskusyjnych wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Na każdy z webinarów można rejestrować się osobno.
Uczestnicy i uczestniczki webinarów, przy których wymagana jest wcześniejsza rejestracja, otrzymują zaświadczenia za udział w spotkaniach.
Przemoc w kulturze jako punkt wyjścia do dyskusji o kulturze przemocy
07.04.2025, 18.00–19.30
Transmisja na profilu Facebook Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Przemoc wobec dzieci to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych, wymagający skutecznych narzędzi do budowania świadomości i przeciwdziałania. Teksty kultury pokazują powszechność, jak i różne oblicza tego zjawiska. Co więcej, literatura i film mają ogromny potencjał w kreowaniu szerokiej dyskusji, edukowaniu oraz inspirowaniu do zmian. Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami, refleksjami oraz wyzwaniami związanymi z podejmowaniem tak ważnego społecznie, ale i trudnego w procesie twórczym, jak i odbiorze, tematu.
Paneliści:
- Korek Bojanowski, reżyser i scenarzysta filmu “Utrata równowagi”
- Ireneusz Grzyb, reżyser, scenarzysta filmu "Dla waszego dobra"
- Michał R. Wiśniewski, autor książki “Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci”
- Katarzyna Włodkowska, autorka książki "Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla"
Moderatorka: Katarzyna Szczuka-Niezabitowska, dziennikarka, wydawczyni i reżyserka programów m.in. „eMOCje” w TVP ABC.
Czysta praktyka. Czego już nauczyliśmy się o wdrożeniu standardów i czego jeszcze chcemy się dowiedzieć?
08.04.2025, godzina 18.00–19.30
Obowiązują zapisy: TUTAJ.
Wraz z pojawieniem się nowego prawa, w podmiotach zajmującymi się dziećmi pojawiła się zupełnie nowa rola - koordynatorów standardów ochrony dzieci. Ich perspektywa jako praktyków jest szczególnie ważna w ocenie funkcjonowania standardów. W ramach środowego panelu porozmawiają oni o tym, jak wyglądał proces wdrażania Standardów Ochrony Małoletnich w ich instytucjach i czy uznają go za zakończony. Nasi goście zastanowią się także nad tym, czym w praktyce jest "kultura ochrony dzieci", jakie wyzwania ze sobą niesie i wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytanie: czy łatwo jest być osobą wprowadzającą zmianę?
Paneliści:
- Anna Grabarczyk, prezeska Fundacji Huśtawka, koordynatorka Hostelu Osłonowego "Nowy Początek"
- Monika Kurkowska-Dudziec, Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta w Warszawskim Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK”
- Marta Siwak, współzałożycielka i dyrektorka szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Stargardzie
Moderator: Konrad Ciesiołkiewicz, członek Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Uczelnia Korczaka
Kim powinien być bezpieczny dorosły pracujący z dziećmi? O dylematach współczesnego wychowawcy w kontekście standardów ochrony małoletnich.
09.04.2025, godzina 18.00–19.30
Obowiązują zapisy: TUTAJ.
Wśród zarzutów wobec standardów pojawia się naruszenie relacji między dziećmi i dorosłymi i narzucenie im sztywnych ram. W tym panelu dla profesjonalistów pokażemy odwrotną perspektywę, która lepiej oddaje intencje wprowadzenia nowego prawa. Obok pytania “czy standardy zabijają autentyczność i naturalność w relacji dorosły-dziecko?” powinna zawsze pojawić się refleksja nad tym, jak budować bezpieczne więzi, profesjonalną i opartą na zaufaniu relację. Wychowawcy, jak i podmioty ogółem, powinny mieć w centrum uwagi dobro dziecka. Dlatego wspólnie zastanowimy się: czy standardy burzą autorytet dorosłego jako zaangażowanego wychowawcy oraz jakie czynniki ryzyka związane ze specyfiką podmiotu mogą powodować, że bezpieczny dorosły postępuje niebezpiecznie?
Paneliści:
- Anna Konarzewska, nauczycielka II LO w Gdańsku, doradczyni metodyczna w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, autorka książek dla wychowawców
- Tomasz Stuła, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie
- Małgorzata Terlikowska, specjalistka ochrony dzieci Centrum Ochrony Dziecka, współautorka książek na temat prewencji wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnością
- Katarzyna Zgódko, pełnomocniczka Naczelniczki ZHP do spraw Safe from Harm, kierowniczka Wydziału ds. Wsparcia Psychologicznego ZHP
Moderatorka: Katarzyna Poniatowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Przemoc rówieśnicza – czy chcemy i umiemy na nią reagować?
10.04.2025, godzina 10.00–11.30
Obowiązują zapisy: TUTAJ.
Dwoje na troje dzieci w Polsce doświadczyło przemocy rówieśniczej. Badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” prezentuje alarmujące dane. Przemoc rówieśnicza to najczęściej wskazywana przez respondentów kategoria doświadczanej przemocy, a jej skala zwiększyła się w ostatnich latach. To nie tylko fizyczne ataki, ale także przemoc psychiczna, emocjonalna czy cyberprzemoc, które mogą prowadzić do depresji, a nawet myśli i prób samobójczych. Czy my - dorośli - potrafimy odpowiednio reagować? Czy standardy ochrony dzieci dają nam do tego narzędzia? A może standardy to przede wszystkim wsparcie dla dzieci, by tę przemoc zauważać i powstrzymywać?
Paneliści:
- prof. Jacek Pyżalski, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
- Aleksandra Rodzewicz, ekspertka główna ds. szkoleń Instytutu Badań Edukacyjnych - Państwowego Instytutu Badawczego, wieloletnia dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej, twórczyni profilu #Facetka_z_Poradni.
- Borys Severus, wicedyrektor w Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gedanense i członek zarządu Fundacji PSYCHE
- prof. Małgorzata Wójcik, Uniwersytet SWPS
Moderatorka: Małgorzata Siwek, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Standardy ochrony dzieci otwarte na (neuro) różnorodność
10.04.2025, godzina 17.00–18.30
Obowiązują zapisy: TUTAJ.
Ustawa o ochronie małoletnich stanowi, że wprowadzane standardy powinny uwzględniać “sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim przyjęcie perspektywy dzieci, które często w danym podmiocie funkcjonują z etykietką trudnych, agresywnych, dziwnych czy nielubianych. Osoby wdrażające standardy w różnego typu podmiotach i doświadczające tych wyzwań w codziennej pracy zadają liczne pytania. Czy dopuszczalne jest używanie siły fizycznej przez dorosłego wobec dziecka zachowującego się agresywnie i/lub autoagresywnie? Jak egzekwować pożądane zachowania u dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi? Jak zapobiegać zwiększonemu ryzyku uwikłania w przemoc rówieśniczą? Jak standardy ochrony dzieci powinny uwzględniać szczególną sytuację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w kontekście zagrożenia przemocą? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszymi gośćmi, ekspertkami w zakresie neuroróżnorodności i pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.
Paneliści:
- dr Izabela Fornalik, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, certyfikowana seksuolożka kliniczna i psychoterapeutka, pedagożka specjalna
- Karolina Ziegart-Sadowska, Akademia Różnorodności, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS
Moderatorka: Urszula Kubicka-Kraszyńska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Standardy ochrony dzieci – ważne narzędzie w ręku rodzica. W jakich sytuacjach i w jaki sposób może skorzystać z nich rodzic, aby chronić swoje dziecko przed przemocą.
11.04.2025, godzina 18.00–19.30
Transmisja na profilu Facebook Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Rodzice, którzy dzwonią na infolinie 800 100 100 prowadzoną przez naszą Fundacje, często szukają sposobów, by wesprzeć swoje dziecko doświadczające przemocy ze strony dorosłych czy rówieśników. Bezsilność, strach, rozpacz - to najczęstsze emocje towarzyszące zarówno rodzicowi, jak i dziecku w tej trudnej sytuacji. Mimo że o standardach najczęściej mówi się w kontekście instytucji, jest to istotne narzędzie również dla rodzica, które pomaga zadbać o dobrostan dziecka i zatrzymać przemoc. Dzięki nowej ustawie każda placówka, w której przebywa dziecko, ma obowiązek wdrożenia procedur interwencji w sytuacji przemocy wobec dziecka. Jak rodzice mogą współpracować z placówkami, czego wymagać i jak się angażować, aby zatrzymać przemoc - o tym porozmawiamy w panelu zamykającym tegoroczny Tydzień Standardów Ochrony Dzieci. Rodzice też maja MOC!
Paneliści:
- Maciej Czarnecki, autor książek "Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice" i "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym"
- Magdalena Hojnor, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Alicja Kost, autorka książek, autorka bloga mataja.pl
- sierżant Jakub Strzakłowiec, Komenda Rejonowa Policji Warszawa II, Wydział ds. Nieletnich i Patologii
Moderatorka: Karina Terzoni, Polskie Radio
Weź udział w webinarach 2. Tygodnia Standardów Ochrony Dzieci – zapisz się TUTAJ.
Patronat medialny nad Tygodniem Standardów Ochrony Dzieci objęło Polskie Radio Dzieciom