Petycja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: Chrońmy dzieci przed krzywdzeniem podczas zajęć sportowych!

Rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do Premiera Rzeczypospolitej Polski o konieczności podjęcia kompleksowych działań w celu zapobiegania przemocy – w tym seksualnej – wobec dzieci w obszarze sportu. Rekomendujemy obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci przez wszystkie podmioty sportowe pracujące z dziećmi. To już kolejne – po wystosowaniu apelu do Ministra Sportu i Turystyki – działanie Fundacji w odpowiedzi na niepokojące doniesienia dotyczące oskarżeń o wykorzystywanie seksualne małoletnich przez działacza związku tenisowego.

Wszyscy zainteresowani mogą wesprzeć petycję swoim podpisem.

 

W naszej Fundacji na co dzień pomagamy dzieciom pokrzywdzonym przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Prowadzimy również działania profilaktyczne w tym zakresie. Pracujemy m.in. na rzecz zmian legislacyjnych, tak by prawo lepiej chroniło młodych obywateli. Stąd, w odpowiedzi na doniesienia medialne oraz dane z raportu “Child abuse in sport. European statistics”, które pokazują, że aż 35% osób uprawiających sport w dzieciństwie doświadczyło różnych form przemocy seksualnej, 44% przemocy fizycznej, natomiast aż 75% poniżania przez trenerów, nasza inicjatywa. Mając na uwadze, że tysiące dzieci trenują różne dyscypliny sportu, konieczne jest wzmocnienie ochrony ich bezpieczeństwa. Rozpoczęliśmy więc zbieranie podpisów pod petycją do Premiera RP w celu wprowadzenia standardów ochrony dzieci w instytucjach sportowych – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu FDDS.

 

Rekomendujemy wprowadzenie obowiązku wprowadzenia standardów ochrony dzieci przez wszystkie podmioty sportowe pracujące z dziećmi. Standardy ochrony dzieci, opracowane w 2003 r. w gronie międzynarodowych organizacji, obejmują w wersji minimum:

1) weryfikację personelu pod kątem bezpieczeństwa dzieci;

2) opracowanie zasad bezpiecznej relacji personel-dziecko;

3) opracowanie ścieżek interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci;

4) przeszkolenie personelu z zakresu ochrony dzieci.

 

Dobrą praktyką jest również kierowanie działań informacyjnych i edukacyjnych do rodziców i dzieci na temat ich praw, ochrony swoich granic i umiejętności rozpoznawania zachowań, które są krzywdzące. Dzięki takim działaniom można zapobiegać sytuacjom, w których dziecko będzie się obawiało informować dorosłych o próbach lub zaistniałych sytuacjach krzywdzenia.

 

Wprowadzenie stosownych procedur może usprawnić system identyfikowania i eliminowania przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci w klubach sportowych, a dzieciom i ich rodzicom oraz sponsorom da pewność, że środowisko sportu jest bezpieczne dla najmłodszych.

 

W wielu krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii wprowadzono ustawowy obowiązek posiadania standardów ochrony dzieci dla wszystkich podmiotów pracujących z dziećmi. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zabiega o podobny zapis w polskim prawie, jednocześnie zachęcając różne instytucje do dobrowolnego wdrożenia standardów. Do tej pory standardy wdrożyło ponad 4000 podmiotów w całym kraju m.in. szkół, przedszkoli, żłobków, świetlic, organizacji pozarządowych, parafii, czy hoteli. Jako Fundacja pomagamy wdrażać takie standardy i udostępniamy wiele gotowych, bezpłatnych narzędzi umożliwiających wprowadzenie tych rozwiązań we własnej placówce, czy organizacji – dodaje Agata Sotomska, koordynatorka programu Standardy Ochrony Dzieci FDDS.

 

Źródło danych procentowych: Hartill, M., Rulofs, B., Lang, M., Vertommen, T., Allroggen, M., Cirera, E., Diketmueller, R., Kampen, J., Kohl, A., Martin, M., Nanu, I., Neeten, M., Sage, D., Stativa, E. (2021). CASES: Child abuse in sport: European Statistics – Project Report. Ormskirk, UK: Edge Hill University.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookies