Bezpłatne szkolenia "Jak wdrażać standardy ochrony małoletnich"

Czy wiesz, że zgodnie z nowym prawem każdy podmiot pracujący z dziećmi ma obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do 15 sierpnia 2024 roku? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest ekspertem w tym obszarze. Od ponad 15 lat promujemy i wdrażamy standardy w Polsce. Teraz pomożemy także Twojej organizacji!  

Czym są standardy ochrony małoletnich (zwane inaczej standardami ochrony dzieci)? 

To zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum działań i wartości organizacji i tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko we wszystkich podmiotach działających na rzecz dzieci. Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zarówno organy zarządzające takimi placówkami, jak i organizatorzy tego rodzaju działalności mają obowiązek wdrożyć standardy dostosowane do charakteru i rodzaju podmiotu lub prowadzonej działalności. 

 

Adresaci szkolenia 

Kierownicy i pracownicy podmiotów, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci, prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, jak również podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego. 

 

Cel szkolenia 

Zapoznanie uczestników szkolenia ze standardami ochrony małoletnich zgodnie z aktualizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wyposażenie w umiejętności z zakresu tworzenia Polityki ochrony dzieci, a także przekazanie uczestnikom wiedzy na temat roli instytucji w przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci – działań profilaktycznych oraz reagowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia dziecka. 

 

Zakres merytoryczny 

  • standardy ochrony małoletnich i Polityka ochrony dzieci – obecny stan prawny;  
  • problematyka krzywdzenia dzieci: wprowadzenie do identyfikacji krzywdzenia dzieci, omówienie typów przemocy wobec dzieci i długoterminowych skutków krzywdzenia; 
  • struktura Polityki ochrony dzieci – jak krok po kroku przejść proces tworzenia Polityki w instytucji;
  • praktyczne ćwiczenia: grupowe wypracowanie elementów dokumentu Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem; 
  • funkcjonowanie standardów ochrony małoletnich w praktyce: czynniki ryzyka i szansy w opracowaniu, wdrożeniu, upowszechnianiu i monitorowaniu standardów w formie Polityki ochrony dzieci.  

 

Zapisy

Zapisy prowadzone są poprzez platformę edukacyjną FDDS:

Zapisy na szkolenia uruchamiane są ok. 3 tygodnie przed planowanym terminem szkolenia. 

 

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. 

 

Terminy i miejsce 

  • Olsztyn, Stowarzyszenie ARKA, ul. Niepodległości 85

17.05.2024  (szkolenie adresowane jest do kierowników i personelu wszystkich rodzajów podmiotów)

  • Poznań, Centrum Profilaktyki „Świt”, ul. Świt 34/36

29.05.2024 (szkolenie adresowane jest do kierowników i personelu wszystkich rodzajów podmiotów)

  • online (szkolenie adresowane jest do kierowników i personelu podmiotów prowadzących działalność sportową)

 05-06.06.2024 (po 4h każdego dnia, w godz. 13.00–17.00)

  • Białystok, Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku, ul. gen. F. Kleeberga 8

07.06.2024 (szkolenie adresowane jest do kierowników i personelu wszystkich rodzajów podmiotów)

  • online (szkolenie adresowane jest do kierowników i personelu podmiotów prowadzących działalność sportową) 

27-28.06.2024 (po 4h każdego dnia, w godz. 9.00–13.00)

 

Kolejne terminy szkoleń, w tym organizowanych w innych miastach oraz w prowadzonych w formule online, ogłaszane są na bieżąco.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: standardy@fdds.pl.  

 

Chcesz już teraz przygotować się do wprowadzenia standardów?

 

1. Załóż konto placówki i wypełnij ankietę, której wynik pozwoli określić, jakie działania na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem są już realizowane, a czego brakuje, aby można było uznać, że standardy są spełniane. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz informacje zwrotne, które należy wykorzystać podczas opracowania planu dalszych działań.

 

2. Zapoznaj się z podręcznikami oraz webinarami skierowanymi do typu podmiotu, który reprezentujesz. Znajdziesz je w zakładce Standardy w działaniu.

 

3. Obejrzyj webinary o standardach ochrony dzieci i obowiązkach wynikających z nowych przepisów. Znajdziesz je w zakładce Standardy.

 

 

fot. Obraz autorstwa freepik

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookies