Zapraszamy na film „Monster” i do rozmowy o standardach ochrony dzieci

Już 17 maja do kin trafi film „Monster” w reżyserii Hirokazu Kore-edy, subtelna i niezwykle poruszająca historia o niszczącej sile przemocy i uzdrawiającej mocy przyjaźni. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała scenariusz lekcji do tego filmu. Scenariuszowi towarzyszy uzupełniający materiał na temat przemocy rówieśniczej – najbardziej obecnie rozpowszechnionej formy krzywdzenia, której doświadczają młode osoby. 

Film „Monster” w reżyserii Hirokazu Kore-edy opowiada tę samą historię widzianą z trzech perspektyw. Kiedy Minato zaczyna dziwnie się zachowywać, jego matka od razu wyczuwa, że coś jest nie tak. Kiedy odkrywa, że za wszystkim stoi nauczyciel, wpada do szkoły i żąda, aby wyjaśnił jej, co się dzieje. W miarę, jak poznajemy historię oczami matki, nauczyciela i chłopca, powoli dochodzimy do prawdy. Nagrodzony Złotą Palmą za scenariusz film „Monster”, to subtelna i niezwykle poruszająca historia o niszczącej sile przemocy i uzdrawiającej mocy przyjaźni. Zagadnienia można tu mnożyć i na pewno w trakcie rozmowy z młodzieżą pojawią się takie, które będą ważne dla uczniów i uczennic.

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała scenariusz lekcji do filmu „Monster” z myślą o wykorzystaniu go na godzinie wychowawczej w szkole ponadpodstawowej, ale może też posłużyć do organizacji warsztatów w różnego rodzaju organizacjach. Scenariuszowi towarzyszy uzupełniający materiał na temat przemocy rówieśniczej – najbardziej obecnie rozpowszechnionej formy krzywdzenia, której doświadczają młode osoby. 

 

Zaproponowane dla uczniów i uczennic ćwiczenia spełniają szereg zadań nałożonych na szkoły:

  • Pomagają kształtować postawy prospołeczne, sprzyjające aktywnemu uczestnictwu młodzieży w życiu społecznym szkoły.
  • Działają również na rzecz upowszechniania wśród młodych osób wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowania właściwych postaw wobec zagrożeń. 

 

Przede wszystkim jednak przeprowadzenie zajęć w oparciu o zaproponowany scenariusz może stać się pretekstem do świadomego wdrażania standardów ochrony dzieci – rozwiązania, które stawia ochronę dziecka w centrum działań i wartości instytucji i tym samym pomaga tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko we wszystkich podmiotach działających na rzecz dzieci, w tym w szkołach. Ustawa nakładająca obowiązek wprowadzenia standardów weszła w życie 15 lutego 2024 r.

 

Najnowszy film Kore-edy łączy niewątpliwe walory edukacyjne z artystycznymi, w tym ze wspaniałą ścieżką dźwiękową, będącą ostatnią pracą kompozytora Ryuichiego Sakamoto – dlatego gorąco go polecamy!

 

Dystrybutorem filmu jest firma Best Film. Więcej informacji o filmie:

https://monster.bestfilm.pl/

https://edukacja.bestfilm.pl/film/monster/

 

fot. materiały promocyjne

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookies