Konsultacje dla klubów sportowych

Czy wiesz, że zgodnie z nowym prawem do 15 sierpnia 2024 roku każdy klub sportowy pracujący z dziećmi ma obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest ekspertem w tym obszarze. Od ponad 16 lat promujemy wdrażanie standardów w formie Polityki ochrony dzieci. Teraz pomożemy także Twojej organizacji!   

Czym są standardy ochrony małoletnich (zwane inaczej standardami ochrony dzieci)?  

 

To zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum działań i wartości organizacji i tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko we wszystkich podmiotach działających na rzecz dzieci. Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zarówno organy zarządzające takimi placówkami, jak i organizatorzy tego rodzaju działalności mają obowiązek wdrożyć standardy dostosowane do charakteru i rodzaju podmiotu lub prowadzonej działalności.  Obowiązek dotyczy również klubów sportowych.

 

Adresaci spotkań konsultacyjnych 

 

Kluby i organizacje sportowe, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci. Do udziału w konsultacjach zapraszamy osoby odpowiedzialne za opracowanie i wprowadzanie standardów ochrony dzieci w danym podmiocie. 

 

Cel konsultacji 

 

Zaopiniowanie standardów ochrony małoletnich wprowadzanych w klubie lub organizacji sportowej w formie Polityki ochrony dzieci, w tym m.in. zasad bezpiecznych relacji i procedur interwencji, jak również odpowiedź na najczęściej pojawiające się wyzwania związane z wdrażaniem standardów.  

 

Forma spotkań 

 

Każdy klub zakwalifikowany do udziału w konsultacjach będzie mógł wziąć udział w dwóch spotkaniach (2 x 1h), które odbędą się w formule online. Uczestnicy konsultacji otrzymają informację zwrotną dotyczącą przesłanych wzorów Polityki ochrony dzieci wraz z rekomendacjami w zakresie wprowadzenia niezbędnych zmian. Pomiędzy spotkaniami kluby zobowiązane są do aktualizacji zapisów Polityki ochrony dzieci.  


UWAGA: W ramach konsultacji kluby nie otrzymują napisanych na nowo/poprawionych dokumentów.  

 

Termin realizacji spotkań: 06.05.2024-14.08.2024. 

 

Zapisy 

 

Zapisy prowadzone są poprzez formularz.  

 

UWAGA: Warunkiem udziału w konsultacjach będzie przesłanie Polityki ochrony dzieci stworzonej w klubie (wersja robocza jest akceptowalna, o ile nie jest to wzór dokumentu przygotowany przez FDDS pozbawiony uzupełnień ze strony klubu). 

 

Udział w konsultacjach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.  
 
W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: standardy@fdds.pl.   

 

Konsultacje sfinansowano ze środków Plan International przekazanych przez DEC w ramach realizacji projektu pn. „Children affected by the Ukraine Crisis and host communities thrive in safe home environments in Poland ” (PI DEC 2B) / Financed by the project entitled „Children affected by the Ukraine Crisis and host communities thrive in safe home environments in Poland ” (PI DEC 2B). 

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookies